Klimatyzacja i dezynfekcja

Serwis klimatyzacji, dezynfekcja ozonowa

Klimatyzacja w samochodach przestała już być luksusem. Niestety często na okres zimowy zapominamy o używaniu tego dobrodziejstwa, co jest kardynalnym błędem. O tym układzie należy pamiętać okrągły rok z tego powodu, że różne mechanizmy czy całe urządzenia pozostawione na dłuższy okres w spoczynku, po ponownym uruchomieniu często zaczynają niedomagać. W skład czynnika chłodzącego wypełniającego układ wchodzą specjalne środki smarne i konserwujące. Jeśli klimatyzacja długo nie jest uruchamiana, to smarne dodatki mogą się wytrącać z płynu i przestać spełniać swoją funkcję. W rezultacie proces starzenia gumowych uszczelnień w układzie klimatyzacji przybiera na sile. Stąd już tylko krok do pojawienia się nieszczelności, przez które czynnik chłodzący może wydostać się na zewnątrz. Warto więc co jakiś czas włączyć klimatyzację, nawet jeśli zewnętrzna temperatura nie zachęca do schłodzenia wnętrza auta. Według fachowców należy to robić przynajmniej co dwa tygodnie i pozwolić jej popracować przez kilka dobrych minut. Nie zawsze to jednak będzie możliwe, bo przy bardzo niskich temperaturach klimatyzacja się nie uruchomi, ponieważ z reguły tak właśnie jest zaprogramowana.

Kiedy i gdzie robić przegląd klimatyzacji ?

Prawidłowa eksploatacja układu klimatyzacji wymaga, aby przynajmniej raz w roku poddać go okresowemu przeglądowi. Rutynowego przeglądu klimatyzacji samochodowej wcale nie należy robić koniecznie przed letnim sezonem. Zabieg ten można wykonać już wiosną, zanim nadejdą upały. Samochód należy oddać do specjalistycznego warsztatu, zajmującego się układami chłodzącymi. Tam zostanie zbadany stan sprężarki, skuteczność chłodzenia układu, sprawdzony zostanie też przede wszystkim poziom ilości czynnika chłodzącego. Gdy w warsztacie specjaliści stwierdzą zagrzybienie w układzie, fachowo je usuną.

Ozonowanie klimatyzacji.

Ozonowanie klimatyzacji jest skutecznym i bezpiecznym sposobem na pozbycie się bakterii, pleśni i nieprzyjemnych zapachów z całego układu klimatyzacji i z wnętrza samochodu.
Dezynfekcja klimatyzacji jest zabiegiem podnoszącym komfort oraz bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Zanieczyszczenie układu wynikające z codziennej eksploatacji powoduje pogorszenie samopoczucia i spadek kondycji psychomotorycznej. Mówiąc wprost, przebywanie w pojeździe w którym czuć zapach stęchlizny, spalin lub dymu tytoniowego do przyjemnych nie należy

Korzyści z ozonowanie klimatyzacji.

  • Zabija bakterie, wirusy, roztocza, grzyby, pleśnie.
  • Usuwa zapach stęchlizny, zgnilizny, dymu tytoniowego, benzyny, smarów, zapachy pochodzące z odświeżaczy, zapachy pozostałe po zabrudzeniach samochodu np. wylanych napojach.
  • Neutralizuje alergeny zawarte w pyłkach kwiatowych.

Skuteczność ozonowania.

Ozon (O3), czyli tzw. „aktywny tlen” ma bardzo silne właściwości odkażające. Jest niemal 50 razy skuteczniejszy od chloru. Zastosowanie urządzenia o odpowiedniej wydajności zapewnia wysoką (bliską 100%) skuteczność procesu dezynfekcji.

Ozon jest gazem i dzięki temu dociera dosłownie w każdy zakamarek zarówno układu klimatyzacji jak i całego wnętrza. Prawidłowo przeprowadzone ozonowanie sprawia, że działaniu ozonu poddana jest cała tapicerka łącznie z podsufitką.
Pozbywanie się uciążliwych i uporczywych zapachów za pomocą ozonu nie polega na ich maskowaniu, ale na usuwaniu poprzez utlenianie związków chemicznych, w tym również tych, o przykrym zapachu.

Przed przystąpieniem do ozonowania pozbywamy się wszelkich zanieczyszczeń mechanicznych dokładne odkurzając wszelkie zakamarki w pojeździe.Do ozonowania używany jest generator ozonu, produkujący ozon z tlenu zawartego w powietrzu, poprzez wykorzystanie metody wyładowań koronowych. Wyładowanie powoduje rozszczepienie cząsteczek tlenu (O2) na dwa odrębne atomy tlenu (O), które z kolei błyskawicznie łączą się z innymi cząsteczkami tlenu, dając w efekcie cząsteczkę ozonu (O3). Ozon błyskawicznie oddaje jeden atom tlenu dowolnemu związkowi chemicznemu, utleniając go. Technik określa moc i czas ozonowania.
Ozonowaniu poddawany jest układ klimatyzacji oraz wnętrze samochodu. Ozon (aktywny tlen) krąży w układzie klimatyzacji i we wnętrzu samochodu, utleniając napotkane cząsteczki chemiczne. Tym sposobem giną organizmy żywe jak pleśnie, grzyby, bakterie, wirusy oraz ulegają trwałemu rozkładowi związki chemiczne będące przyczyną przykrego zapachu.
Bezpieczeństwo dla ludzkiego zdrowia.
Ozonowanie klimatyzacji przebiega w zamkniętym samochodzie. Ozon jest gazem o wyraźnie wyczuwalnym zapachu, już w stężeniu całkowicie bezpiecznym dla zdrowia (0,02 do 0,04 mg/m3). Ponieważ jest gazem nietrwałym i szybko ulega rozpadowi , czas jego oddziaływania na organizm jest bardzo ograniczony. Prawdą jednak jest, że ozon w wysokich stężeniach działa na ludzki organizm dokładnie tak, jak na organizmy drobnoustrojów. Jednak, aby doświadczyć szkodliwego działania ozonu potrzebne jest naprawdę wysokie stężenie. Ozonowanie klimatyzacji jest bezpieczne również dla zdrowia Pracowników wykonujących na co dzień usługi ozonowania, nawet jeśli niezbyt rygorystycznie przestrzegają zasad bezpieczeństwa i higieny pracy z generatorem ozonu. Dopuszczalne stężenie ozonu na stanowisku pracy to 0,2 mg/m3, a stężenie niebezpieczne dla zdrowia lub życia człowieka, to wartość powyżej 21,4 mg/m3.
Ozonowanie klimatyzacji jest również całkowicie bezpieczne dla osób wrażliwych na środki chemiczne, alergików i astmatyków.
Efekt czasowy ozonowania.
Ozonowanie klimatyzacji ma na celu jedynie usunięcie zapachów i mikroorganizmów. Ponieważ ozon jest gazem nietrwałym i jego okres półtrwania w temperaturze około 20 stopni wynosi maksymalnie 3 dni, tyle właśnie może się utrzymywać zapach ozonu i przez ten okres ozon może działać.
Należy jednak uznać, że dezynfekcja ozonem odbywa się tylko dokładnie w trakcie zabiegu. Potem skuteczność ozonu spada niemal do zera (pozostaje jedynie zapach, ale stężenie jest zbyt małe, żeby można było mówić o istotnych zmianach w poziomie dezynfekcji).
Po zakończeniu ozonowania otrzymujemy zdezynfekowany samochód, wolny niemal w 100% od żywych mikroorganizmów. Proces zasiedlania przez roztocza, bakterie itp. musi się rozpocząć na nowo. Żeby po raz kolejny poczuć skutki działania pasożytów upłynie zapewne kilka miesięcy.

Gwarancja wykonanej usługi.
Ozonowanie klimatyzacji objęte jest gwarancją skuteczności. Jeśli w ciągu trzech dni od daty ozonowania nieprzyjemny zapach pojawi się na nowo, dezynfekcja klimatyzacji zostanie przeprowadzona ponownie. Oczywiście będzie to zabieg bezpłatny.

WAŻNE!

Przy ozonowaniu konieczna jest wymiana filtrów pyłkowych.